Koszyk
Logowanie
Nasi autorzy
Kamil Rabiega - autor
Archeolog, doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia magisterskie na kierunku archeologia w Instytucie Archeologii UKSW oraz międzywydziałowe studia podyplomowe archeologii sądowej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz terenowy, zaangażowany w wielu projektach naukowych w Polsce i zagranicą. Autor szeregu artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych monografiach i periodykach.
Zdobnictwo wczesnego średniowiecza. Katalog graficzny

Szczecin 2007
Pierwsza na rynku polskim pozycja w całości poświęcona tematowi zdobnictwa wczesnego średniowiecza...
...dla Słowian, wikingów, artystów, rzemieślników, twórców sztuki użytkowej, projektantów, designerów, grafików komputerowych, projektantów stron www, wykonawców i amatorów tatuaży, historyków i historyków sztuki, studentów i uczniów szkół, uczelni plastycznych i artystycznych, oraz wszystkich rozmiłowanych w dawnej kulturze, jej pięknie i estetyce ...
...by stylistyka wczesnośredniowieczna znalazła poczesne miejsce w naszej wrażliwości estetycznej. Tytuł dokładnie oddaje zawartość, bowiem książka zawiera graficzne interpretacje motywów zdobniczych i ornamentów występujących na przedmiotach używanych we wczesnym średniowieczu - mniej więcej od VIII do końca XII wieku. W centrum zainteresowania jest tutaj sam motyw zdobniczy, czy to rozeta, popularna plecionka, ornament roślinny, przedstawienie figuralne bądź specyficznie ujęty symbol. W doborze materiału poszukiwania objęły niemal wszystkie tereny odwiedzane przez wikingów oraz te zamieszkiwane przez wszystkie odłamy Słowian, a także kraje z którymi nasi przodkowie wchodzili w najczęstsze kontakty. Zdobnictwo występujące na rękojeściach mieczy, tulejach włóczni, ostrogach, okuć toreb i kołczanów, uchwytach noży i drewnianych łyżek, pochewkach, butach, srebrnych i brązowych ozdobach, mozaikowych posadzkach, kościanych szkatułkach, rylcach, grzebieniach i elementach siodeł, pozostałościach fragmentów materiałów, rytach kamiennych, portalach, kapitelach kolumn romańskich, w średniowiecznych księgach, przeniesione zostały na papier i przedstawione w sposób graficzny. Niektóre zostały rozwinięte, by stworzyć ornamenty taśmowe, a inne zachowały swój pierwotny układ.
Wszystko po to, by ktokolwiek poszukując inspiracji albo konkretnych wzorów związanych z tamtymi czasami miał wybór kilkuset takich motywów. Każdy odtwórca historyczny, chcący obszyć swoje giezło, ozdobić wytłaczaniem skórzane elementy stroju nie będzie już musiał wertować tysięcy stron i mieć nadzieję, że jego wyobraźnia podpowie mu zastosowanie każdego ze wzorów. Każdy miłośnik i wykonawca tatuażu, będzie mógł swobodnie przenieść proponowany wzór na ciało. Podobnie zresztą, jak każdy, kto po prostu będzie tworzył stronę internetową w odpowiednim klimacie, reklamę, albo zwyczajnie będzie chciał malowaniem lub rzeźbieniem ozdobić krzesło, stół, framugę, ścianę, samochód, kubek, koszulkę, będzie mógł po prostu zajrzeć do prezentowanego katalogu.
Wszystkie motywy opatrzone zostały podpisem mówiącym o miejscu pochodzenia, przybliżonej datacji, oraz przedmiotu na którym się znajdowały.
Wydawnictwo
Wydawnictwo Triglav powstało w 2007 roku jako kolejny projekt firmy Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz, która od ponad dekady zajmuje się popularyzacją historii. Wśród wykorzystywanego w tej działalności instrumentarium obok pokazów, prezentacji i wystaw, poczesne miejsce zajmowały też popularne i popularnonaukowe artykuły publikowane na łamach wielu czasopism.
Płatności obsługuje:
Informacje
Oferta
Kontakt
Trzygłów-Pokazy historyczne,
Igor D. Górewicz
ul. Moczyńskiego 5/1
70-492 Szczecin,
woj. Zachodniopomorskie
Telefon i fax:
(+48) 606 955 299
E-mail wydawcy:
gorewicz@wp.pl
E-mail Działu sprzedaży:
wydawnictwo@triglav.com.pl