Koszyk
Logowanie
Nasi autorzy
Maciej "Zadar" Kisiel
Urodzony w 1983 r. w Jarosławiu. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatecznie osiedlony we Wrocławiu. Rysownik, grafik, autor komiksów i twórca Wiesława. Oddany miłośnik wąsów i tuningowanych na Podkarpaciu polonezów na gaz. Z rekonstrukcją historyczną związany od 1999 r., a od kilku lat - z dolnośląskim plemieniem Ślężan. W wolnych chwilach swoją uwagę poświęca tematyce bajek i baśni oraz wczesnośredniowiecznemu malarstwu bizantyjskiemu.
Nieregularnik Słowiański
Igor D. Górewicz
Świat się kończy - zostałem blogerem 😀 A tak na poważnie, zapraszam do zaglądania do mojego Nieregularnika Słowiańskiego. W wielu miejscach bywam, wiele rzeczy widzę i czasami warto się tym podzielić z tymi wszystkimi, którzy interesują się Słowianami - tymi dawnymi i tymi współczesnymi. Niekoniecznie będą to rzeczy i wydarzenia najnowsze, ale takie o których nikt jeszcze nie pisał, albo pisał inaczej, a mnie się właśnie przypomniało...
Nie będzie więc nawet po kolei, bo przypominać sobie będę różne wydarzenia albo wynurzenia i wtedy będą tu lądować.
Górewicz: Słowianie handlowali na potęgę
Wywiad dla wGospodarce.pl przeprowadzony przez pisarza i dziennikarza Gazety Bankowej Arkadego Saulskiego, w którym opowiadam głównie o gospodarowaniu Słowian, ale także np. pochodzeniu etnonimu "Słowianie", niewolnictwie, różnorakich wpływach kulturowych i wojowniczości. Kliknij w logo poniżej by przejść do pełnego artykułu.
„...trzy tysiące pancernych” - możliwości i trudności odtwórstwa wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny. Rekonstrukcja czy kontynuacja? ODCINEK 3. Zagadnienia problemowe: 1. Społeczeństwo, 2. Ubiór.
Referat wygłoszony podczas konferencji naukowej: „Rekonstrukcja i historia. Czy i jak odtwarzać przeszłość?”, zorganizowanej przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Konferencja odbyła się w dniu 12 listopada 2015 r. na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Ze względu na objętość referat podzieliłem na cztery odcinki-wpisy w „Nieregularniki Słowiańskim:
ODCINEK 1. Keep calm and be Slavic; Rekonstrukcja czy odtwórstwo?
ODCINEK 2. Zadania i motywy działań odtwórczych.
ODCINEK 3. Zagadnienia problemowe: 1. Społeczeństwo, 2. Ubiór.
ODCINEK 4. Wojskowość: Organizacja drużynna; Uzbrojenie woja i drużyny; Technika i taktyka walki.
„...trzy tysiące pancernych” - możliwości i trudności odtwórstwa wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny. Rekonstrukcja czy kontynuacja? ODCINEK 2. Zadania i motywy działań odtwórczych
Referat wygłoszony podczas konferencji naukowej: „Rekonstrukcja i historia. Czy i jak odtwarzać przeszłość?”, zorganizowanej przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Konferencja odbyła się w dniu 12 listopada 2015 r. na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Ze względu na objętość referat podzieliłem na cztery odcinki-wpisy w „Nieregularniki słowiańskim:
ODCINEK 1. Keep calm and be Slavic; Rekonstrukcja czy odtwórstwo?
ODCINEK 2. Zadania i motywy działań odtwórczych.
ODCINEK 3. Zagadnienia problemowe; 1. Społeczeństwo, 2. Ubiór.
ODCINEK 4. Wojskowość: Organizacja drużynna; Uzbrojenie woja i drużyny; Technika i taktyka walki.
„...trzy tysiące pancernych” - możliwości i trudności odtwórstwa wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny. Rekonstrukcja czy kontynuacja? ODCINEK 1. Keep calm and be Slavic; Rekonstrukcja czy odtwórstwo?
To już z wczorajszego wpisu wiecie, że za kilka dni startuję z pogadankami „Igor o Słowianach... i nie tylko”. W pierwszej z nich, a za jakiś czas jeszcze w kilku innych będę odwoływał się do artykułu, który napisałem kilka lat temu i wygłosiłem jako referat na konferencji naukowej o odtwórstwie historycznym. Na YT poopowiadam trochę, ale w opisie podam link do „Nieregularnika”, by każdy kto zechce mógł spokojnie sobie doczytać i spisać dostępną literaturę.
Odyseja Covid jednak „2020”, a u nas nowości, vlogi albo pogadanki
To pierwszy wpis w nowym, pięknie wyglądającym w zapisie roku 2020. Mało tego! Pierwszy wpis w historycznym czasie „Zarazy 2020”, „Covid-19”, „Coronawirusa”, czy czego tam jeszcze. Na marginesie, w Chinach, to może i „-19” opisuje rzeczywistość, u nas pasuje raczej „2020”. Faktycznie nie mogę się napatrzeć na ten zapis. Przecież to rok stworzony, by znaleźć się w tytule powieści albo filmu fantastyczno-naukowego. Przecież na pierwszy rzut oka widać, że ładniejsze to to, niż 2001, a nawet 2010, więc powinno doczekać się swojej Odysei. Ale jak tak dalej pójdzie w ludzkich psychikach, to opowieść z „2020” w tytule będzie z gatunku „postapo”.
Pogańskie Boże Narodzenie - Szczodry Wieczór
Dziś Szczodry Wieczór, przesilenie zimowe 2019 r. w nocy z 21/22 grudnia. Najdłuższa noc roku, moment w którym ciemność pozornie wygrywa, tylko po to by być świadkiem narodzin Bożica, Młodego Boga, Słońca Niezwyciężonego. Więc jeszcze najbliższe trzy miesiące, w czas zastoju, w czas potencjalnego życia, w czas przełomu, ciemności będzie więcej niźli światła, ale już za chwilę "na nowy rok przybywa dnia na kurzy krok", jak głosi ludowe porzekadło. Już za chwilę, co dnia noc ustępować będzie jasności, by ostatecznie ulec światłu w równonoc wiosenną, które przejmie panowanie na kolejne pół roku. I tak prawidłem cyklu, wzajemnie się uzupełniają Dzień i Noc, Światło i Ciemność, wzrost i więdnięcie. Od kiedy ziemia wokół Słońca krąży.
Film „Die Slawen” dla Arte – przełom w postrzeganiu Słowian w Niemczech
Tak, jak uprzedzałem, co jakiś czas przypominać mi się będą różne akcje, o których jeszcze nie pisałem, stąd brak porządku chronologicznego w kolejnych wpisach. A tym razem przypomniał mi się udział w bardzo interesującej i niezwykle ważnej niemieckiej produkcji telewizyjnej. A było to w roku 2017. Wówczas mój serdeczny kolega, niemiecki archeolog rozmiłowany w Słowianach, Philipp Roskoshinski, zaprosił mnie, bym ze swoimi wojownikami wsparł powstający właśnie film. Nie byle jaki to film, bo tytuł można tłumaczyć jako „Słowianie, nasi tajemniczy przodkowie”.
Konferencja i wystawa „Słowianie Połabscy” w Gnieźnie. Gniezno – znów stolicą Polski!
Gniezno, Gniezno, ciągle to Gniezno. Faktycznie ostatnimi laty wyjątkowo często tam bywałem. Powód prosty – Muzeum Początków Państwa Polskiego dowodzone przez dyrektora Michała Bogackiego co rusz serwuje atrakcje związane początkami Polski właśnie i szerszej, z ukochaną przez nas epoką. Mój „Nieregularnik” dopiero się kształtuje i nie nauczyłem się jeszcze opowiadać tu o wszystkim, z czym mam styczność na gruncie słowiańskim. Niżej więc sami zobaczyć możecie wpis o wystawie „Uwaga historia!”, ale poza tym była zaskakująco bogata wystawa „Wielkie Morawy”, po której jako Wydawnictwo Triglav wspólnie z Muzeum wydaliśmy katalog o tym samym tytule (tu: https://triglav.com.pl/oferta/albumy/wielkie-morawy-great-moravia-szczegoly.html). Następni do przeglądu stawili się „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” - a znak zapytania tutaj nie bez przyczyny. Na wystawie zgromadzono eksponaty z ponad 20 instytucji z całej Polski, a i tak obecność Skandynawów wyszła cosik lichawa. Wystawie towarzyszyły niezwykle ciekawa konferencja i kolejna publikacja z naszym udziałem wydawniczym (tu: https://triglav.com.pl/oferta/albumy/wikingowie-w-polsce-zabytki-skandynawskie-z-ziem-polskich-praca-zbiorowa-szczegoly.html ). Po drodze była jeszcze wystawa „Kultura Muzyczna Średniowiecza”, ale tej nie widziałem niestety. Ha! Bym zapomniał! Jeszcze w 2016 roku pokazywałem tam moje „Miecze Europy”. Do tego produkcja filmów edukacyjnych, edukacja z odtwórcami na miejscu i wiele wiele innych przedsięwzięć. Sporo tego jak na zaledwie trzy lata! A podobno nic się nie da w muzeach zrobić…
„Piast Total War” na urodziny Czcibora
Cóż to był za prezent! Najstarszy z moich synów – Czcibor – 20 października obchodzi urodziny, w tym roku 14. Ciasto, rodzina, prezenty i koledzy musieli tym razem przyjść wcześniej, bo w sam dzień urodzin plany były inne. Borek otrzymał prezent, który nie dość, że mógł „tylko” obejrzeć, to jeszcze musiał po to pojechać do Gniezna. Nie było to zresztą niespodzianka, sam bowiem brał udział w jego przygotowaniu. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zaprosiło mnie do współpracy przy tworzeniu wystawy „Piast Total War”. Pod tytułem parafrazującym tytuł światowej sławy gry, kryje się ekspozycja ukazującą wojskowość polską doby pierwszych Piastów.
Wydawnictwo
Wydawnictwo Triglav powstało w 2007 roku jako kolejny projekt firmy Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz, która od ponad dekady zajmuje się popularyzacją historii. Wśród wykorzystywanego w tej działalności instrumentarium obok pokazów, prezentacji i wystaw, poczesne miejsce zajmowały też popularne i popularnonaukowe artykuły publikowane na łamach wielu czasopism.
Płatności obsługuje:
Informacje
Oferta
Kontakt
Trzygłów-Pokazy historyczne,
Igor D. Górewicz
ul. Moczyńskiego 5/1
70-492 Szczecin,
woj. Zachodniopomorskie
Telefon i fax:
(+48) 606 955 299
E-mail wydawcy:
gorewicz@wp.pl
E-mail Działu sprzedaży:
wydawnictwo@triglav.com.pl